Eskişehir Fare İlaçlama
Fare İlaçlama
Merkez Ofis: 75. Yıl Mahallesi Tunceli Sk. No:19 Odunpazarı/Eskişehir
Satış Şube: Kırmızı Toprak Mahallesi Ercan Sokak No:72/B Odunpazarı/Eskişehir
bilgi@fareilaclama.com
0549 548 26 84 - 0549 547 26 87

Orman Yangın Söndürme Ekipleri Teyakkuzda

28.06.2019 

Aşırı sıcakların başladığı şu günlerde Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü yangın ilk müdahale ekiplerinin yangına hazırlıkları kontrol edildi, personelin bilgileri tazelendi ve bir de tatbikat gerçekleştirildi. Afyonkarahisar, Sarıcakaya, Alpu ve Mihalıççık’ta yapılan eğitimlerin sonuncusu Eskişehir Merkezinde gerçekleştirildi.

Eskişehir Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı söndürme ekiplerine ilk önce teorik bilgiler aktarıldı. Bölge Müdür Yardımcısı Adil Koçaslan’ın yönetimindeki eğitimde, Koruma Şube Müdürü Fikret Araç ve Makine Mühendisi Erhan Doğukan birer sunum yaptı. Orman yangınlarını söndürme teknikleri, kullanılan araç ve gereçlerin teknik özellikleri tekrar hatırlatıldı. Arazözlerin ve ekipmanlarının kullanımı uygulamalı gösterildi. Daha sonra Kocakır Yangın İlk Müdahale Merkezine geçildi. Burada işaretin verilmesiyle ekipler hızla hortum sererek, su sıkma gösterisi yaptı. Bir ekip köpükle müdahale şeklini gösterirken, diğer bir ekip su perdesi oluşturdu ve diğer söndürme teknikleri uygulandı.

Eskişehir Orman Bölge Müdür Recep Temel’de kamuoyuna bir açıklama yaparak, orman teşkilatın söndürme gücü hakkında bilgi verdi. Orman yangınları için hazırlıkların kış aylarından başladığını ifade eden Sayın Temel şöyle dedi; “Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü olarak Orman Yangınları İle Mücadelede 1 Haziran tarihi itibariyle ekiplerimiz hazır durumdadır. Eskişehir ve Afyonkarahisar Valilerimizin Başkanlığında Orman yangınları İle Mücadele Komisyonu toplantılarımızı yaptık. Yangın sezonu öncesi orman yangınları açısından riskli olan köylerde bilgilendirme ve eğitim çalışmaları yapıldı. Yine sezon öncesi araç ve gereçlerin bakımları tamamlandı, söndürmede kullanılan alet ve ekipmanların eksikleri giderildi. Sorumluluğumuz içindeki Eskişehir ve Afyonkarahisar illerinde toplam 637 bin hektarlık bir ormanlık alan bulunmaktadır. Bu ormanların bir kısmı yangına 1.Derecede hassas, bir kısmı da 2. Derecede hassastır. Bölge Müdürlüğümüz genelinde 19 adet yangın gözetleme kulesi, 20 ilk müdahale ekibi ve 270 yangın söndürme işçimiz vardır. Ekiplerimiz 7/24 mesai sistemi ile ormanlık alanların içinde veya yakınında konuşlandırılmıştır. Zor arazi şartlarında hareket edebilen 21 arazöz, 12 tonluk 4 tanker arazöz, İMA olarak tabir ettiğimiz 20 ilk müdahale aracı, 7dozer ve 6 greyderimiz bulunmaktadır. Hava araçları ise ihtiyaç olduğunda civar illerden sağlanmaktadır”.

Sadece orman yangınlarına değil, ot ve anız yangınlarına da müdahale ettiklerini dile getiren Bölge Müdürü Recep Temel, “Unutulmamalı ki bütün büyük yangınlar küçük bir ateşle başlar. Son 10 yılın ortalamalarına bakıldığında yılda ortalama Eskişehir ilinde 22 adet yangın, Afyonkarahisar ilinde de 15 adet yangın çıkmaktadır. Her iki ilimizdeki vatandaşlarımızın orman yangınlarına duyarlı olduğunu söyleyebiliriz. Yangınların çıkış sebeplerine baktığımızda ihmal ve dikkatsizlik başta gelmektedir. Anız ateşi, çoban ateşi, piknik ateşi ve yol kenarlarına atılan sönmemiş sigaralar büyük risk oluşturmaktadır. Ekiplerimize yangınsız ve kazasız bir sezon dilerken vatandaşlarımızın da duyarlılığını devamını temenni ederim” dedi.

Ekiplerin eğitimine ve uygulamaya İşletme Müdürü Doğan Kiras, İşletme Şefleri, Danışman Mühendisler ve Orman Muhafaza Memurları da katıldı.      

Gönderen: haber
1255 defa okundu 
 


Ekoloji
Avlakkaya Vadisi “Kesin Korunacak Hassas Alan” olarak tescil edildi
Sakaryabaşı’nda Dalış yapıp, çöp topladılar
İşte Erozyonun Fotoğrafı
YABAN HAYVANLARININ YARALARI SARILIYOR…
Anız Yangınlarının Gerçek Yüzü

 

 

Haberler / Duyurular

Menü


Ürün / Hizmet 
Fare İlaçlama
 

Anket
Fare İlaçlama Konusunda Destek Almayı Düşünüyor musunuz?

Evet
Hayır
Kararsızım

Sonuçlar

Son Haberler
Avlakkaya Vadisi “Kesin Korunacak Hassas Alan” olarak tescil edildi
Sakaryabaşı’nda Dalış yapıp, çöp topladılar
İşte Erozyonun Fotoğrafı
YABAN HAYVANLARININ YARALARI SARILIYOR…
Anız Yangınlarının Gerçek Yüzü
ORKÖY Dairesi Başkanı Eskişehir’de İncelemelerde Bulundu
SIFIR ATIK YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI
DÜNYANIN EN ÇOK ATIK BIRAKAN ÜLKESİ ÇİN OLDU
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELEYE KARADENİZ’DEN BAŞLANACAK
TÜRKİYE KURULU RÜZGAR GÜCÜNDE AVRUPA’DA YEDİNCİ SIRADA