Eskişehir Fare İlaçlama
Fare İlaçlama
İstiklal Mahallesi Reşadiye Esnafı Sokak No:18/A Odunpazarı Eskişehir
bilgi@fareilaclama.com
0549 548 26 84 - 0549 547 26 87

Trüf Mantarları Alanlarını Arttırılıyor

21.02.2021 
Trüf mantarları, benzersiz aroması ve gıda değerinden dolayı sofrada yeri hep ayrıcalıklı olan yeraltı mantarlarıdır. Başta meşe olmak üzere orman ağaçları ve bazı çalıların köküne bağlı olarak hayatını sürdürmektedir.
Ekonomik olarak çok değerli olan trüf türleri dünyada dar bir coğrafik alanda, sınırlı miktarda yetişmektedir. Buna karşılık dünya çapında her geçen gün artan talep karşılanamamaktadır. Günümüzde trüfü kültüre etmek ve doğal alanlardan toplamak artık dünya çapında bir sektör haline gelmiştir. Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz iklim kuşağında doğal olarak yetişmektedir. Ülkemizde Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde yoğun olmak üzere birçok yöremizde değişik cinste trüf mantarı meşe, fındık, çam, ıhlamur gibi ağaçların köküne bağlı simbiyotik olarak, toprağın 5-20 cm. derinliğinde doğal olarak yetişmektedir. Ticari değeri yüksek olan cinslerdeki trüf mantarı üretimi için ülkemizin kültivasyona uygun şartlara sahip olması dolayısıyla Genel Müdürlüğümüzce 2014 - 2019 yıllarını kapsayan Trüf Ormanı Eylem Planı hazırlanmış ve uygulanmıştır. 

Trüf Ormanı Eylem Planı 
Dünyada her geçen yıl artan bir değer ve pazara sahip olan trüf mantarı kapsamında ülkemizin zenginliklerini tespit etmek, kamuoyu farkındalığını artırmak, kırsalda yaşayan insanlarımıza yeni bir ekonomik kazanç kapısı açmak ve bu zenginliği ülke ekonomisine kazandırmak gayesi ile Trüf Ormanı Eylem Planı (2014-2019) hazırlanmıştır. Eylem Planı kapsamında 3.840 dekar alanda trüf ormanı tesis edilmiştir. 
Trüf Ormanı Eylem planı 2014-2019 yıllarını kapsayacak şekilde 17 orman bölge müdürlüğümüzde uygulamaya konulmuştur. Kahramanmaraş, Adana, Konya, Antalya, Denizli, Isparta, Muğla, İzmir, Bursa, Kütahya, İstanbul, Bolu, Zonguldak, Kastamonu, Amasya, Giresun ve Artvin Orman Bölge Müdürlüklerimiz eylem planı kapsamındadır. Bu kapsamda Denizli, Muğla, Lüleburgaz, Eskişehir, Samsun orman fidanlıklarımızda çeşitli meşe türlerinde, özellikli seralarda steril ortamda yazlık trüf (Tuber aestivum) aşılama çalışmaları yapılmaktadır. Aşılama çalışmaları sonucunda kökler mikroskobik incelemeye tabi tutularak mikorizal oluşum gelişimleri yeterli ise araziye’’Yapay Trüf Ormanları’’ oluşturmak üzere sevk edilmektedir.
Orman Fidanlıklarımızda bugüne kadar 45 bin adet trüf mikorizalı fidan üretimi gerçekleştirilerek yetişme ortamı uygun olan fidanlar yetişme ortamına uygun alanlara dikimi gerçekleştirilmiştir. 2021 yılında ise yazlık trüf (Tuber aestivum) üretimi yanında bu türden ekonomik değeri biraz daha yüksek olan ve ülkemizin birçok yöresinde doğal olarak yetişen diğer kışlık trüf (Tuber borchii) mikorizası aşılama çalışmaları, bunun yanı sıra meşe türleri dışında ıhlamur ve fıstıkçamı fidanlarında da toplam 15 bin adet trüf aşılı fidan üretimi planlanmıştır.
Gönderen: haberler
1746 defa okundu 
 


Ekoloji
Eskişehir’de 8 Mart İçin Fidanlar Kadınlardan
BAKSAN’DA ATIK TEMİZLEME ÇALIŞMASI
FİDANLAR KADINLAR İÇİN TOPRAKLA BULUŞTU
TOKİ ile daha yeşil Türkiye
OGM’den 10 yılda 1.027 kadına 7,2 milyon TL destek