Eskişehir Fare İlaçlama
Fare İlaçlama
İstiklal Mahallesi Reşadiye Esnafı Sokak No:18/A Odunpazarı Eskişehir
bilgi@fareilaclama.com
0549 548 26 84 - 0549 547 26 87

KÜRESEL TEHDİT ANTİMİKROBİYAL DİRENÇ

21.11.2022 

"Antibiyotiklere dirençli bakteriler küresel halk sağlığı tehditleriden biridir."

Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Genel Sekreteri Veteriner Hekim Mehmet Yurt Antimikrobiyal direnç ile ilgili yapmış olduğu açıklamada bir takım konulara vurgu yaparak şöyle demistir. " 18-24 Kasım Dünya Sağlık Örgütü tarafından Antimikrobiyal Farkındalık Haftası olarak belirlenmiştir. Bu haftanın bizler için önemli olmasının nedeni ,özellikle  kullandığımız ilaçların belli sure sonra  bakteri, virüs, mantar ve parazitlere karşı  etki  etmemesi  yani direnç oluşturmasıdır’’ demistir.

Sayın YURT yaptığı açıklamaya şöyle devam etmiştir.

Antibiyotikler 1928'de keşfedilmiş ve 1940 yılında kullanıma girerek insanlık tarihinde bir dönüm noktası olarak nitelense de, bugün tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek artan ve yaygınlaşan ciddi bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Akılcı olmayan antibiyotik kullanımı ve buna bağlı gelişen antibiyotik direnci sebebiyle sağlık sistemi içerisindeki tedaviler uzuyor ya da ölüm oranları artıyor.

Dünyada her yıl ortalama 700 bin kişi Antimikrobiyal dirençli bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlar nedeniyle ölüyor ve bu rakamın 2050 yılında 10 milyona çıkacağı bilim insanları tarafından öngörülüyor

Siz bu haberi okurken bir bakteriye karşı direnç gelişmiş olacak. Peki ne yapmayılız.

Antimikrobiyal direncin önüne geçmek için, Antibiyotiklerin antibiyogram yapılmadan ve rastgele dozlarla insan ve hayvanlara verilmemesi, Kaliteli ve etkin antibiyotikler yerine düşük kalitede antibiyotiklerin kullanılmaması, İnsan ve hayvanlarda hastalık önleme ve kontrol stratejilerindeki eksikliklerin giderilmesi, Küresel antibiyotik kalıntı tarama ve izleme programlarındaki yetersizliklerin sonlandırılması,Ulusal ve uluslararası düzeyde kanun desteği ve işbirliğinin eksikliğinin giderilmesi çözüm olacaktır.

Bu amaçla, beşeri hekimler, veteriner hekimler ve diğer sağlık personelinin bir arada çalışmasını sağlayacak ve oluşumun kurumsal alt yapısını da içeren bir Tek Sağlık Yasası çıkarılmalıdır. Dünyada örnekleri olan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) benzeri ülkemizde de doğrudan Cumhurbaşkanlığına bağlı Hastalık Kontrol ve İzleme Merkezi (HAKİM) kurulmalıdır.

Biz Veteriner hekimler Antimikrobiyal dirençin önemini biliyor ve tedavi protokollerimizi geleceğe yönelik şekillendiriyor. Halk Sağlığı konusunda küresel tehdit olarak görünen konu ile ilgili tüm vatandaşlarımızı sorumlu olmaya çağırıyoruz." Dedi.

 

 

Gönderen: journal
347 defa okundu 
 


Ekoloji
BAKAN KİRİŞCİ, SU KAYIP KAÇAĞI KONUSUNDA BELEDİYELERİ UYARDI
"ULUSAL SU VERİMLİLİĞİ SEFERBERLİĞİ" BAŞLATILDI
Dünya Toprak Günü
“İYİ BİR DÜNYADA YAŞAMAK, TEMİZ HAVA SOLUMAK, TEMİZ SUYA ULAŞMAK HERKESİN HAKKI”
Konya’da Temiz Enerji, İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Araştırma Enstitüsü Kuruldu