Eskişehir Fare İlaçlama
Fare İlaçlama
İstiklal Mahallesi Reşadiye Esnafı Sokak No:18/A Odunpazarı Eskişehir
bilgi@fareilaclama.com
0549 548 26 84 - 0549 547 26 87

İklim Değişikliği Afet Yönetimi Projesi Kapanış Konferansı düzenlendi

25.04.2024 

AFAD Başkanlığı tarafından yürütülen, Türkiye'de İklim Değişikliğinden Kaynaklanan Afet Risklerinin Azaltılması ve Uyum Konusunda AFAD'ın Kapasitesinin Artırılması için Teknik Destek Projesi kapsamında, "İklim Değişikliği Afet Yönetimi Projesi Kapanış Etkinliği" bugün AFAD Başkanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Sn. Münir Karaloğlu, programda yaptığı konuşmada, iklim değişikliği ile mücadelede uluslararası işbirliğinin önemini vurguladı.

Sn. Karaloğlu, 2053 hedeflerine ulaşmak için yenilenebilir enerji, atık yönetimi ve orman genişletme alanlarında önemli mesafeler alındığını ancak daha fazla çalışma gerektiğini belirtti.

Doğaya saygılı şekilde yaşamanın önemini vurgulayan Sn. Karaloğlu, "İklim değişikliğinin afet risklerini artırdığı bir dönemde yaşıyoruz. Bu nedenle, toplumda farkındalık oluşturmak, bilinçlendirmek ve direnci artırmak çok önemli." dedi.

Karaloğlu konuşmasını, programın hazırlanmasına katkı sunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, AFAD, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, bilim insanları ve diğer paydaşlara teşekkür ederek tamamladı.

"Türkiye, farklı meteorolojik afetlere hazır olmak mecburiyetinde"

AFAD Başkanı Sn. Okay Memiş de İklim Değişikliği Afet Yönetimi Projesi'nin başarıyla tamamlandığını ve proje sayesinde iklim değişikliğinden kaynaklı afetlere karşı önemli adımlar atıldığını vurguladı.

Pilot illerde yerel yönetimlerin kapasitesinin artırıldığını anlatan Sn. Memiş, vatandaşların iklim değişikliği konusunda bilinçlendirildiğini ifade etti.

Türkiye'de meteorolojik olayların artış gösterdiğine de değinen Sn. Memiş, "Bugün iklim değişikliği ile karaya kadar ulaşan hortumlar, tropik fırtınaları andıran fırtınalar ve geniş alanlarda maalesef ciğerimizi de yakan orman yangınları gibi olaylar görüyoruz." diye konuştu.

Sn. Memiş, 2021 yazında 16 günde 54 ilde 299 orman yangını yaşandığını hatırlatarak, "Değişen dünya iklimi nedeniyle Türkiye insan ve doğa kaynaklı diğer afetlerin yanı sıra farklı meteorolojik afetlere hazır olmak mecburiyetini taşıyor." dedi.

Tüm dünyanın iklim değişikliğine yönelik çözümleri özümseyerek çalışmalarına yön vermesi gerektiğini belirten Sn.  Memiş, "Torunlarımıza güzel bir dünya bırakmak için en kuvvetli şekilde 2100'e sözüm var diyor ve 2100 projeksiyonunda kurumlar arası eşgüdümün, afetlerin sosyal ve ekonomik maliyetini en aza indirmenin, dezavantajlı kesimleri öncelemenin önemine dikkat çekmek istiyorum." ifadelerini kullandı.

Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Sn. Orhan Tatar, AFAD'ın Kapasitesinin Artırılması Teknik Destek Projesi Takım Lideri Sn. Şeyda Erciyes, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdür Yardımcısı Sn. Serdar Öztürk, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Sn. Hüseyin Bayraktar ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Enerji, Çevre ve İklim Değişikliği Program Sorumlusu Sn. Christian Ballaro da birer konuşma yaptı.

Gönderen: journal
8778 defa okundu 
 


Ekoloji
Eskişehir içsularında hayalet av aracı temizliği gerçekleştirildi
Orman Yangını Riskine Karşı Erken Uyarı Sistemi ‘Meus’ Devrede
OEDAŞ ‘Düşük Karbon Kahramanı’ seçildi
Eskişehir’de 2024 Yılı Sulama Sezonu Başladı
OEDAŞ ‘Can Dostlar’ projesinin kapsamını genişletti

 

 

Haberler / Duyurular

Menü


Ürün / Hizmet 
Fare İlaçlama
 

Anket
Fare İlaçlama Konusunda Destek Almayı Düşünüyor musunuz?

Evet
Hayır
Kararsızım

Sonuçlar

Son Haberler
Eskişehir içsularında hayalet av aracı temizliği gerçekleştirildi
Orman Yangını Riskine Karşı Erken Uyarı Sistemi ‘Meus’ Devrede
OEDAŞ ‘Düşük Karbon Kahramanı’ seçildi
Eskişehir’de 2024 Yılı Sulama Sezonu Başladı
OEDAŞ ‘Can Dostlar’ projesinin kapsamını genişletti
Bal arıları tehdit altında!
Orman Yangınları İle Mücadele İşbirliği
Bu proje ile istilacı balık türlerinin popülasyonu azaltılacak
İklim Değişikliği Afet Yönetimi Projesi Kapanış Konferansı düzenlendi
2024 Yılı Orman Yangınlarıyla Mücadele Tatbikatı Antalya’da Gerçekleşti